Прости упражнения и съвети от китайската медицина
Гърбът боли, защото бебето измества центъра на тежестта на тялото. Снимка: Getty
От началото на бременността стойката на жената се променя.
В даоистката традиция има строга система за възстановяване след раждане.
Китайските лекари настояват, че възстановяването е необходимо и трябва да става постепенно: стъпка по стъпка, въвеждайки нови средства и грижи.
Его как, съветва специалист по китайска медицина Ана Владимирова.
Повечето жени получават болки в гърба по време на бременността, които продължават и след раждането.
Това е така, защото центърът на тежестта се измества, гръбначният стълб се адаптира към нарастващото натоварване и променя формата си. Болят гърбът, раменете и шията.
И след раждането този процес продължава.
Преди товарът е бил вътре в утробата, сега е отвън: детето трябва да се носи на ръце, да се люлее, да се повдига, да се спуска ...
От това прегърбването и хиперлордозата (прекомерното изкривяване на долната част на гърба), могат само да се влошат.
Много майки приемат болките в гърба за даденост. Мислят си: Всички ги боли, и мен ще ме боли. Трябва да търпя.
В даоистката традиция се придържат към различна идея: ако има възможност да се подобри качеството на живот и да се избегне болката, това трябва да се направи.
Упражнения за релаксация. Снимка: Getty
За да може тялото лесно да се адаптира към натоварванията по време на раждане, даоистката цигун традиция предвижда практики за релаксация.
Според източните лекари не е нужно да бързате да „укрепите“ мускулите на гърба с тренировки - преди всичко трябва да се научите как да ги отпускате.
Цугун майсторите казват, че не силата, а гъвкавостта на гръбначния стълб осигурява способността ни да се адаптираме към нови натоварвания.
„По време на буря силното дърво се чупи, а гъвкавият млад бамбук се огъва само от вятъра“, каза Лао Дзъ.
Ако тялото е гъвкаво, свободно, отпуснато, то лесно понася нови натоварвания: остава свободно и подвижно по време на бременността, лесно се възстановява след раждането.
Този набор от упражнения е ефективно „лекарство“ за болки в гърба, но определено не е вълшебно хапче, което е достатъчно да се приеме веднъж. За да получите траен резултат, трябва да овладеете техниката с ментор и след това да практикувате редовно поне 15 минути на ден. Но тогава можете да практикувате по всяко удобно време и на всяко място.
Цигун разчита на активните и точки на гръбначния стълб. Отпускайки тези зони, започва каскада от релаксация на всички тъкани около тях.
Управление на вниманието: важно е не само да се правят упражнения, които засягат определена точка, но и да се фокусира вниманието там, да се търси дълбока релаксация.
Например, в процеса на овладяване на Sing Shen Juang qigong, ние се научаваме да си задаваме въпроса: коя друга част на тялото мога да отпусна, за да изпълнявам това или онова движение още по-свободно и лесно?
Упражнения се изпълняват бавно. Снимка: Getty
Бавните движения са ключът към успеха. Възможно е да се постигне отпускане на отделни мускули (например в областта на четвъртия гръден прешлен). Това става само ако упражнението се изпълнява бавно и човек има достатъчно време да се съсредоточи в тялото си, да намери нов модел на движение в релаксация.
Затова тези практики изглеждат толкова мистериозни: бавни, премерени движения, по време на които изследваме тялото си.
Без болка. Важен принцип е в никакъв случай да не се стига до болка.
Всички движения се извършват в рамките на естествената подвижност - само по този начин с течение на времето може да се подобри гъвкавостта и подвижността на ставите. Ако има болка, това е сигнал за напрежение, а цигун учи да се движите чрез отпускане и релаксация.
Веднага след раждането: не бързайте. В допълнение към релаксиращите упражнения, които трябва да се изпълняват за 15 минути на ден по време и след бременността, има и списък с прости препоръки, които най-ефективно възстановяват тялото и най-вече позата.
Бандаж или стягаща превръзка. Това е традиционен ритуал за възстановяване след бременност сред много народи. Необходимо е да се сложи веднага след раждането и, ако е възможно, да се си 40 дни след това.
40 дни почивка на легло. Звучи като утопия, нали? В китайската медицина това се счита за необходимост, а в традиционно общество, където много роднини помагат на млада майка, това също е възможно. Добре е да се стремим към това. Просто запомнете, че тлото е претърпяло голям стрес.
И има още едно голямо предизвикателство – кърменето. Така че грижата за себе си и прекарването на свободното време в леглото не е мързел, а обективна жизнена необходимост.
Ето защо китайските лекари препоръчват на младата майка да се въздържа от ходене, от всякаква физическа активност (особено спорт) и, ако е възможно, да използва домашна помощ.
И не забравяйте да спите, когато детето спи, дори чиниите да не са измити.
Физическа активност - след шест месеца. За жените, които са прекарвали всеки ден във фитнеса преди раждането, тази идея не е актуална, те определено ще започнат да спортуват по-рано.
Ако спортът е бил умерен или изобщо не присъства в живота, добавяйте натоварването много постепенно.
Ще трябва да започнете с ходене или друго леко кардио и едва когато тялото само поиска повече, можете да преминете към силова тренировка.
Основният индикатор за успех: след тренировка трябва да се усещате бодри. Ако след спортна дейност искате да легнете или да спите, това означава, че се натоварвате.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари